O plemene

Yorkshirský Teriér

Čo dokáže striasť vašu popoludňajšiu zlú náladu lepšie než modro-zlatý maličký teriér? V najmenšom z britských teriérov sa ukrýva toľko obrovských predností. Vďaka malým rozmerom nepotrebuje veľa miesta. Nemusí mať honosné sídlo s bezpečnostným plotom, stačí mu vaša posteľ. Nemusíte siahnuť hlboko do vrecka, aby ste mohli psíkovi poskytnúť dostatok krmiva. Zato ale musíte tomuto malému zázraku otvoriť svoje srdce a naučiť sa úprimne venovať ďalšej živej bytosti.

Yorkshir privíta vo svojom svete kohokoľvek. Je dôverčivý a každému láskavému a veselému človeku sa rád odvďačí za to, že s ním trávi čas. Yorkshir miluje ľudí nadovšetko. Dobre vychádza s väčšinou psov, nie je sebecký ani uzavretý. Neschováva si hračky pred kamarátmi a rád sa podelí o všetky svoje veci.

Aj keď nedosahuje veľkosť strážneho psa, veľmi chráni svoj domov a ľudí. Stále má odvahu svojich teriérských predkov, a aj keď je malý, nebojí sa. Yorkshir, ktorý stráži majetok svojho pána, auto alebo záhradu, predvedie dokonalý nebojácny a výstražný postoj, keď je vyprovokovaný. Keď vezmeme do úvahy veľkosť yorkshira, je tento pes obrom – veľkým poslom dobrej vôle, dôvery a elegancie. Yorkshir má sloniu pamäť. Keď psíka raz naštvete a on si vás zapamätá ako nepriateľa, nikdy na váš hriech nezabudne.

Väčšina yorkshirov miluje zábavu. Budú vám vďační za jednoduché hry, ako je napríklad hádzanie loptičky. Jeho spoločenská osobnosť spojená s hravosťou z neho robí ideálnu voľbu pre mladých aj starých. Deti a yorkshiri sú prirodzení kamaráti. Takisto ich zbožňujú aj starí ľudia. Sú ideálni pre ľudí z miest, ktorý málo alebo vôbec nevychádzajú z domu. Keď sa yorkshir dostane do „veľkého sveta“, berie to s nadšením a so zápalom. Je to teriér a slovo „teriér“ pochádza z latinského „terra“, zem. Yorkshir sa s radosťou hrá v tráve. Toto plemeno uvíta aj všetky hry väčších teriérov. Aj keď nemá ich hmotnosť, guráž jeho predkov mu stále prúdi v krvi.

Väčšina majiteľov yorkshirov  priznáva, že posadnutosť týmito psíkmi je veľmi nákazlivá. Yorkshir nie je len skvelý rodinný pes, patrí do rodiny! Majitelia považujú svojho yorkshira za člena rodiny, takisto ako deti. Sú malí vzrastom, ale majú obrovské srdce a skvelú povahu. Nie je preto div, že sa na ich priateľstvo a lásku môžu majitelia spoľahnúť. Vzhľadom k tomu, že yorkshir nepotrebuje veľa miesta, majú majitelia tendenciu sa nimi „zásobiť“. Nie je neobvyklé, že si taký nadšenec zaobstará dvoch, troch, alebo dokonca tucet yorkshirov! Láska a priateľstvo, ktorú človeku môže priniesť jediný yorkshir, sa tak násobí a každý deň je obklopený plnou zbierkou svojich modro-zlatých miláčikov!

Yorkshir je domáci priateľ žijúci uprostred rodiny, je neodmysliteľnou súčasťou jej každodenného života. Yorkshirom prospieva pravidelný rodinný rozvrh. Inštinktívne vedia, kto príde prvý domov, taktiež že niekto mešká alebo nepríde. Tento rodinný psík nemôže spať, keď sa ešte niektorý člen rodiny nevrátil domov, kde patrí. Aj keď svojho pána alebo paničku považuje za najdôležitejšieho (kto ho kŕmi a stará sa o neho, dostáva zvláštnu úctu), chová každého člena rodiny vo veľkej vážnosti.

Keď máte radi kvety, bude ich mať takisto rád. Keď zatúžite po prechádzke, pôjde s vami. Keď sa rozhodnete ísť spať, bude šťastný, že sa môže uložiť ku spánku s vami. Práve touto povahou si yorkshir získal srdcia mnohých majiteľov psov.

Yorkshire Terrier